Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kozí dorostenky

14. 9. 2012

Stabilizovaný chov 

Po několika letech máme již 3. generaci kůzlátek, resp.už dnes dospělých koz.Stádo se rozrůstá a snad již po několika letech děláme čím dál tím méně chovatelských chyb.Koza je nesmírně citlivé zvíře na pohodu, má ráda všeho akorát. Kdykoli se cokoli přežene, zejména v krmení, bývá problém. Každý rádce říká něco úplně jiného. Jedni nám tvrdí nekrmit obiloviny, zejména veterinář, druzí kvůli mléku doporučují až 1 kg směsi zrna. Byli jsme ze všech rad úplně zmatení, že jsme si s kozami začali hledat zlatou střední cestu.

Kozy mají dnes srst nádherně lesklou a čistou. Pohled na srst vždy je zrcadlem vnitřní pohody každého zvířete. Od každého jim dáváme trochu. Osvědčili se nám pravidelné dávky vitamínů speciálně pro kozy od Biofaktorů, minerální sůl musí mít kozičky vždy k dispozici.

Absolutní dobrotou je pro ně senáž, kterou objevily naše mlsné dámy u koní a vrhly se na ni bez varování. Rada zněla nekrmit senáží a kozy si samy vybraly. Senáž vozíme každý rok z hor a nádherně voní, je zelená. Kozy se mohou utlouci, když jim ji dáme do jesliček. Již s ní krmíme rok a kozám opravdu za celý rok nezpůsobila žádné trápení.

1.potomci našeho chovného anglonubijského kozlíka, naše dorostenky

img_4639.jpg